İngiliz Amerikan Labrador

Amerikan ve İngiliz Labrador

Labrador Retriever Irkı Canada menşeili bir köpek ırkıdır. Köpeğin ilk çıkış amacı Canada da balıkçılara yardım etmek ve ağları toplamak amacı ile kullanılmıştır.
İnsana yaptığı hizmet ve insanların yanında çok iyi adapte olarak yaşam standartlarına uyum sağlaması büyük ülkerin dikkatini çekmiştir.

Her şeyde Mükemmeliyetçiliği arayan iki millet İngiltere ve Amerika Bu ırkı Kendilerine uygun halde geliştirerek Dünyaya İki tip labradoru kabul ettirmiştir.

İngiliz Amerikan Labrador
İngiliz Amerikan Labrador

Türkiye’ Arama Yapıldığında ilk sıralarda çıkan ve şu anki Irk özellikleri ile alakası olmayan bilgiler bulunmaktadır. Amerikan Labrador , İngiliz Labrador Köpeğine göre Şuan daha kalın ve daha kısadır.
Canada dan çıkan bu ırkı alıp kendi kültürlerine ve kendi yaşam standartlarına göre uyarlayan milletlerin bu ırkı nasıl dizayn ettiklerine birlikte bakalım.

İNGİLİZ LABRADOR :

İngilizler Bu ırkı 1900 lü yıllarda ülkelerine kabul ederek İlk Secereli Labrador 1903 yılında İngiliz Federasyonuna Kabul edilmiştir. İngilizler Aldıkları bu ırkı kendi milletlerinin avı çok sevmesi ve aile arasında yaşamaya uygun olarak hem görsel olarak göz dolduran ve hareket mekanizmasında sıkıntı yaşamayan bir Labrador üretmişlerdir.

Kalın görsel olarak sağrı biraz daha uzun suda iyi hareket edebilen bir labrador olarak avda çok rahat kullanılabilen bir köpek Üretmişlerdir.
Görsel yapısına amerikalılar kadar önem vermeyen ingilizlerçok iyi bir av köpeği olarak dizayn ettikleri labrador aile ile çok iyi geçinen egzersiz ihtiyacı biraz daha fazla olan bir köpektir.

İngilizlerin En ünlü Yarışması Olan CRUFT yarışmasında yarışan labradorları Aşağıda izleyebilirsiniz

İngiliz Labrador CRUFT

AMERİKAN LABRADOR :

Amerikan Labrador İngilizlerden Daha sonra Federasyona Kabul Edilmiştir. Amerkada İlk Secereli Labrador 1917 yılında Tescil edilmiştir. Amerikalılar mükemmeliyetçi ve görseli çok seven bir millettir. Bunları kullandıkları arabaların büyüklüğünden ve Motor güçlerinden anlayabilmemiz çokta zor değildir.

Ülkelerine aldıkları labrador ırkı köpeği yaşlı bir millet oldukları için daha hiperaktivitesi az ve aileye çok daha iyi uyum sağlayabilen bir köpek dizayn etmişlerdir. İngiliz labradora göre hiperaktivitesi biraz daha düşük olduğu için egzersiz ihtiyacı daha azdır.

Amerikan Labrador Daha bodur. Görsel olarak daha kalın kafa yağısına sahip daha kalın tüy yapısı ve göz dolduran bir köpektir..

Amerikalıların En ünlü Yarışması Olan Westminster Kennel Club Dog Show yarışmasında yarışan labradorları Aşağıda izleyebilirsiniz

Türkiye’ Irka çok hakim olmayan veya internet sitesi yapıp köpek beslemeyen kişlerin kurmuş oldukları sitelerde halen daha farklı farklı bilgiler bulunmaktadır.

Unutmayın çoğu internet sitesi Labradorun Nasıl bir köpek olduğunu bilmeden Irk hakkında Bilgilendirme yazıları yazabilmektedir. Konu Hakkında halen daha aklında ırkın görselinde sorun düşünenler varsa sizlere küçük bir tüyo vermek isterim. Amerikanın Bizlere Göre en ünlü üreticisi olan ve Oradan yavru getirmek bizim hayalimiz olan Dickendall Kennel Amerikan Labradorun çok iyi Temsilcilerini Üretmektedir.
https://www.dickendall.com/ İnternet sitesinden Özellikler Erkeklerine Bakarak Konu hakkında dahada bilgi sahibi olabilirsiniz.
Labrador Retriever Turkey